Past Award Recipients

Since 1952, Augustana College has Awarded the Alumni Achievement Award to distinguished alumni who have excelled in their careers and who embody the five core values of the College: Christian, Excellence, Liberal Arts, Community and Service.

The Horizon Award is given to recognize young alumni who have graduated from Augustana within the last 15 years, excel in their careers, and exemplify the values of the College.

Achievement Award Recipients of the 2010s


Name Class Awarded
Doug Anderson 1989 2010
Linda Bahnson Avey
1982 2010
Doreen Gerlach Frusti
1970 2010
Mark Johnson
1974 2010
David Nelson
1973 2010
Daniel Petereit
1985 2010
Laurel Prieb
1979 2010
     
Robert Amundson
1961 2011
Paul Harmel
1972 2011
Jayne Meyer
1974 2011
Jim Reynolds
1965 2011
     
Frieda Misch Owen 1951 2012
Charles William "Bill" Fedde 1962
2012
Sandra Looney 1962 2012
Courtland Nelson 1972 2012
Robert "Bob" Van Demark 1972 2012
     


Achievement Award Recipients of the 2000s


Name Class Awarded
Arlen Foss 1956 2000
Warren Hanson 1971 2000
Elaine Nelson McIntosh 1945 2000
Thomas Walsh Sr. 1972 2000
     
Joseph Leean 1964 2001
Carol Jertson Riddlesperger 1940 2001
William Rossing Sr. 1956 2001
Bonnie Svarstad 1964 2001
     
H. Eugene Hoyme 1972 2002
Alan Stanga 1960 2002
Milo Stormo 1956 2002
Barbara Westby 1941 2002
     
Delores Wennblom Andersen 1953 2003
Austin Kilian 1942 2003
John Knudson 1954 2003
Cheryl Andersen Leuning 1972 2003
     
Margot Mervine Nelson 1967 2004
Arlin Ness 1964 2004
Glen Peterson 1954 2004
Joy Buswell Zedler 1954 2004
     
Donald Evenson 1964 2005
Matthew Moen 1980 2005
Robin Steinke 1980 2005
L.James Wylie 1955 2005
     
J. Elise Brown 1986 2006
Pamela Homan 1981 2006
David Lillehaug 1976 2006
Michael Rogness 1956 2006
Bruce Williams 1962 2006
     
Nancy Niedringhaus Erickson 1984 2007
Leland Lillehaug 1951 2007
Dale Miller 1958 2007
Marilyn Stember 1967 2007
     
Roger Haugo
1958 2008
Emil Her Many Horses
1979 2008
Erik Jensen
1977 2008
Jenee Sinkule Woodard
1980 2008
     
Maria Bell
1984
 2009
David Johnson
1956  2009
Bob Thimjon
1974
 2009
     
 Doug Anderson
1989 2010
 Linda Bahnson Avey
1982 2010
 Doreen Gerlach Frusti
1970 2010
 Mark Johnson
1974 2010
 David Nelson
1973 2010
 Daniel Petereit
1985 2010
 Laurel Prieb
1979  2010
     
 Robert Amundson
1961 2011
 Paul Harmel
1972 2011
 Jayne Meyer
1974 2011
 Jim Reynolds
1965 2011

Achievement Award Recipients of the 1990s



Name Class Awarded
James A. Eitrheim 1958 1990
Bruce Halverson 1966 1990
Monroe “Min” Paulson 1943 1990
Alva Scarbrough 1951 1990
     
Stanley L. Brue 1967 1991
Roger Kasa 1957 1991
Delore Jerde Keahey 1955 1991
Melford B. Lyso 1944 1991
     
Dean A Hofstad 1944 1992
Dennis Knight 1959 1992
Wayne S. Knutson 1950 1992
Milo Winter 1956 1992
     
Robert Berdahl 1959 1993
Judy Gaalswyk 1971 1993
Robert Nervig 1952 1993
Patty Jarratt Peters 1976 1993
     
Lester Axdahl 1944 1994
James A. Ode 1957 1994
Ann Stalheim-Smith 1958 1994
     
Lyle Bien 1967 1995
V.R. Nelson 1944 1995
Joyce Williams Reinke 1960 1995 
Lyle Schroeder 1956 1995
     
Steven Archer 1975 1996
Lorraine Norman 1946 1996
Norman Eitrheim 1951 1996
Mary Beth Wait Blegen 1965 1996
     
Alvin Bergh 1955 1997
Carole Martin Bland 1968 1997
Carolyn Beth Mezzella 1971 1997
Obed Nelson 1964 1997
Lowell Noteboom 1964 1997
     
Pearl Selvig Boe 1932 1998
Marilyn Iverson Hudson 1976 1998
Donald Jones 1957 1998
     
Larry Brendtro 1962 1999
Douglas Johnson 1971 1999
Richard Nelson 1942 1999
Carole Saltee Oakland 1971 1999

Achievement Award Recipients of the 1980s



Name Class Awarded
J. Elmo Agrimson 1942 1980
Sigurd O. Aske 1948 1980
Charles L. Balcer Faculty ’65-’80 1980
Merl C. Hokenstad Jr. 1958 1980
Ralph Iverson 1927 1980
Ardis Swanson 1948 1980
     
Edith Okerlund Moris 1929 1981
Paul K. Odland 1944 1981
Paul B. Olson 1944 1981
Herman S. Solem 1941 1981
     
Elizabeth Lokken Branstad 1932 1982
Robert S. Flom 1947 1982
Dagny Paulson Hinderaker 1910 1982
Wilfred L. Larson 1939 1982
Charles D. Wright 1952 1982
     
Anna Haugen Berdahl 1928 1983
Myron G. Domsitz 1933 1983
Roy E. Dybvig 1918 1983
Ralph M. Roberts 1945 1983
     
Marion “Mike” Brinegar 1939 1984
Daryl A. Ferguson 1960 1984
Joe H. Floyd Jr. 1958 1984
Jean Sunde Peterson 1962 1984
     
Arthur Huseboe 1953 1985
Dale Hvistendahl 1938 1985
Harriet Wrolstad 1940 1985
     
Bernice Jensen Bragstad 1941 1986
J.S. Devick 1942 1986
Mae Arlene Rogness Solem 1942 1986
     
Kenneth Storsteen 1942 1987
Ernest Svenson 1948 1987
Darrell D. Moseson 1950 1987
Norris L. Einertson 1958 1987
     
Joseph Fenstermacher 1956 1988
Dean A. Peterson 1961 1988
Robert T. Wagner 1954 1988
Anna Seim White 1956 1988
     
Paul K. Aspaas 1943 1989
Leland Johnson 1959 1989
Signie Johnson 1937 1989
Larry Tieszen 1961 1989

Achievement Award Recipients of the 1970s



Name Class Awarded
Richard Bowen 1957 1970
Robert Mandsager 1948 1970
Wilhelm Solheim 1920 1970
     
C. Richard Youngdahl 1937 1971
     
Arthur C. Berdahl 1927 1972
     
Gertrude Rogness Jensen 1943 1973
Zachary Pitts 1938 1973
     
Russell A. Pohl 1949 1974
     
Odell Hanson 1937 1975
Lois Boe Hyslop 1930 1975
     
Tom Kilian 1949 1974
     
Phil Bruns 1953 1976
Bruce Cole 1941 1976
Merle Loken 1946 1976
     
Robert Aldern 1951 1977
Kenneth Raschke 1941 1977
Doris Shay Serslock 1947 1977
     
Charles Frasier Jr. 1964 1978
Charles Lein 1963 1978
Eudora Johnson Zellers 1943 1978
     
Kenneth Holum Sr. 1936 1979
Joane Williams McKay 1961 1979
Nicholas Petrakis 1944 1979

Achievement Award Recipients of the 1960s



Name Class Awarded
Oliver Bergeland 1929 1961
Glenn H. Beyer 1935 1961
Richard B. Hervig 1939 1961
Edward W. Nervig 1938 1961
Lester N. Johnson 1928 1961
Evans Nord 1939 1961
Alvin Rogness 1927 1961
Jay L. Roney 1937 1961
L.M. Stavig Faculty ’43-’65 1961
Kenneth Thompson 1943 1961
Carl R. Youngdahl Faculty ’21-’53 1961
     
Palmer Eide 1930 1962
Leif Fjellestad 1926 1962
Arthur Myklebust 1930 1962
     
George Evenson 1934 1963
     
Arndt Halvorson 1936 1964
Clifford Olson 1926 1964
     
Lyle Gilbertson 1925 1965
L.M. Stavig Faculty ’43-’65 1965
     
Clara Chilson Lee 1939 1966
Arthur Larson 1931  1966
Ole Odney 1932 1966
     
H.M. “Pat” Blegen Faculty ’29-’68 1967
Myron Floren 1942 1967
     
Lester Josephson 1964 1968
Arlette Pederson Villuaume 1948 1968
     
Robert Haakenson 1942 1969
J.Milton Harvey 1933 1969
I.B. Hauge Faculty ’28-’68 1969
E. Fred Koller 1929 1969
L.A. Lefty Olson Faculty ’31-’68 1969

Achievement Award Recipients of the 1950s



Name Class Awarded
O. Tonning Faculty 28-50 1952
Raymond Olson 1934 1953
Sigfred Mickelson 1934 1954
Helmer Myklebust 1933 1955
Alvin Rogness 1927 1956
Osmund Fundingsland 1935 1957
Oscar C. Hanson 1929 1958
Joseph Saetveit 1934 1959

Augustana Horizon Award Recipients



Name Class Awarded
Mary Harum Hart 1972 1984
Donita Pederson Martin 1971 1985
T. Paul Chow 1975 1986
Carol Rae Hansen 1975 1987
Randall L. Knoll 1973 1988
Lori Forman 1979 1989
Lynn Dykema Sprayberry 1976 1990
Laurel Prieb 1977 1991
Patrick Casey 1978 1992
Scott Van Hove 1979 1994
Ben Stone 1982 1995
Bryan Schwartz 1995 1999
Thomas Syverson 1987 2000
Sara Bakken Lee 1992 2001
John Sundby 1990 2002
Carrie Grev 1993 2003
Deanna Armbruster 1992 2004
Monique Schmidt 1998 2005
Jarret Brachman 2000 2006
Michael Lemkuhl 1997 2007
Kyle Pederson     
1993 2008
Sayra Siverson Salter
1994
2009
Jonathan Woodward 1998 2010
John Berdahl
1999 2011
Julie Clark 2000 2012