Past Award Recipients

Since 1952, Augustana University has Awarded the Alumni Achievement Award to distinguished alumni who have excelled in their careers and who embody the five core values of the University: Christian, Excellence, Liberal Arts, Community and Service.

The Horizon Award is given to recognize young alumni who have graduated from Augustana within the last 15 years, excel in their careers, and exemplify the values of the University.

Achievement Award Recipients of the 2010s


Name Class Awarded
Rev. David Lerseth 1964 2015
Dr. LuAnn Eidsness 1975 2015
Russell Greenfield 1957 2015
Mary Berglin 1965 2014
Rosemary Erickson 1964 2014
Vance Goldammer 1972 2014
Suzanne Ness Hegg 1968 2014
Maxwell Johnson 1974 2014
Richard Mandsager 1973 2014
Loren Tschetter 1964 2014
Jeff Fylling 1978 2013
Richard Gregerson 1957 2013
Linda Ballard Hofstad 1970 2013
Jackie Pederson-Kriens 1989 2013
Evan Nolte 1965 2013
Frieda Misch Owen 1951 2012
Charles William "Bill" Fedde 1962 2012
Sandra Looney 1962 2012
Courtland Nelson 1972 2012
Robert "Bob" Van Demark 1972 2012
Robert Amundson 1961 2011
Paul Harmel 1972 2011
Jayne Meyer 1974 2011
Jim Reynolds 1965 2011
Doug Anderson 1989 2010
Linda Bahnson Avey 1982 2010
Doreen Gerlach Frusti 1970 2010
Mark Johnson 1974 2010
David Nelson 1973 2010
Daniel Petereit 1985 2010
Laurel Prieb 1979 2010


Achievement Award Recipients of the 2000s


Name Class Awarded
Laurel Prieb 1979  2010
Maria Bell 1984  2009
David Johnson 1956  2009
Bob Thimjon 1974  2009
 Doug Anderson 1989 2010
 Linda Bahnson Avey 1982 2010
 Doreen Gerlach Frusti 1970 2010
 Mark Johnson 1974 2010
 David Nelson 1973 2010
 Daniel Petereit 1985 2010
Roger Haugo  1958 2008
Emil Her Many Horses 1979 2008
Erik Jensen 1977 2008
Jenee Sinkule Woodard 1980 2008
Nancy Niedringhaus Erickson 1984 2007
Leland Lillehaug 1951 2007
Dale Miller 1958 2007
J. Elise Brown 1986 2006
Pamela Homan 1981 2006
David Lillehaug 1976 2006
Michael Rogness 1956 2006
Bruce Williams 1962 2006
Donald Evenson 1964 2005
Matthew Moen 1980 2005
Robin Steinke 1980 2005
L.James Wylie 1955 2005
Margot Mervine Nelson 1967 2004
Arlin Ness 1964 2004
Glen Peterson 1954 2004
Joy Buswell Zedler 1954 2004
Delores Wennblom Andersen 1953 2003
Austin Kilian 1942 2003
John Knudson 1954 2003
Cheryl Andersen Leuning 1972 2003
H. Eugene Hoyme 1972 2002
Alan Stanga 1960 2002
Milo Stormo 1956 2002
Barbara Westby 1941 2002
Joseph Leean 1964 2001
Carol Jertson Riddlesperger 1940 2001
William Rossing Sr. 1956 2001
Bonnie Svarstad 1964 2001
Arlen Foss 1956 2000
Warren Hanson 1971 2000
Elaine Nelson McIntosh 1945 2000
Thomas Walsh Sr. 1972 2000

 

Achievement Award Recipients of the 1990s



Name Class Awarded
Joyce Williams Reinke 1960 1995
Larry Brendtro 1962 1999
Douglas Johnson 1971 1999
Richard Nelson 1942 1999
Carol Saltee Oakland 1971 1999
Pearl Selvig Boe 1932 1998
Marilyn Iverson Hudson 1976 1998
Donald Jones 1957 1998
Alvin Bergh 1955 1997
Carole Martin Bland 1968 1997
Carolyn Beth Mezzella 1971 1997
Obed Nelson 1964 1997
Lowell Noteboom 1964 1997
Steven Archer 1975 1996
Lorraine Norman 1946 1996
Norman Eitrheim 1951 1996
Mary Beth Wait Blegen 1965 1996
Lyle Bien 1967 1995
V.R. Nelson 1944 1995
Lyle Schroeder 1956 1995
Lester Axdahl 1944 1994
James A. Ode 1957 1994
Ann Stalheim-Smith 1958 1994
Robert Berdahl 1959 1993
Judy Gaalswyk 1971 1993
Robert Nervig 1952 1993
Patty Jarratt Peters 1976 1993
Dean A Hofstad 1944 1992
Dennis Knight 1959 1992
Wayne S. Knutson 1950 1992
Milo Winter 1956 1992
Stanley L. Brue 1967 1991
Roger Kasa 1957 1991
Delore Jerde Keahey 1955 1991
Melford B. Lyso 1944 1991
James A. Eitrheim 1958 1990
Bruce Halverson 1966 1990
Monroe “Min” Paulson 1943 1990
Alva Scarbrough 1951 1990

 

Achievement Award Recipients of the 1980s



Name Class Awarded
Paul K. Aspaas 1943 1989
Leland Johnson 1959 1989
Signie Johnson 1937 1989
Larry Tieszen 1961 1989
Joseph Fenstermacher 1956 1988
Dean A. Peterson 1961 1988
Robert T. Wagner 1954 1988
Anna Seim White 1956 1988
Kenneth Storsteen 1942 1987
Ernest Svenson 1948 1987
Darrell D. Moseson 1950 1987
Norris L. Einertson 1958 1987
Bernice Jensen Bragstad 1941 1986
J.S. Devick 1942 1986
Mae Arlene Rogness Solem 1942 1986
Arthur Huseboe 1953 1985
Dale Hvistendahl 1938 1985
Harriet Wrolstad 1940 1985
Marion “Mike” Brinegar 1939 1984
Daryl A. Ferguson 1960 1984
Joe H. Floyd Jr. 1958 1984
Jean Sunde Peterson 1962 1984
Anna Haugen Berdahl 1928 1983
Elizabeth Lokken Branstad 1932 1982
Robert S. Flom 1947 1982
Dagny Paulson Hinderaker 1910 1982
Wilfred L. Larson 1939 1982
Charles D. Wright 1952 1982
Edith Okerlund Moris 1929 1981
Paul K. Odland 1944 1981
Paul B. Olson 1944 1981
Herman S. Solem 1941 1981
J. Elmo Agrimson 1942 1980
Sigurd O. Aske 1948 1980
Charles L. Balcer Faculty ’65-’80 1980
Merl C. Hokenstad Jr. 1958 1980
Ralph Iverson 1927 1980
Ardis Swanson 1948 1980

 

Achievement Award Recipients of the 1970s



Name Class Awarded
Charles Frasier Jr. 1964 1978
Charles Lein 1963 1978
Robert Aldern 1951 1977
Kenneth Raschke 1941 1977
Doris Shay Serslock 1947 1977
Phil Bruns 1953 1976
Bruce Cole 1941 1976
Merle Loken 1946 1976
Odell Hanson 1937 1975
Lois Boe Hyslop 1930 1975
Russell A. Pohl 1949 1974
Tom Kilian 1949 1974
Gertrude Rogness Jensen 1943 1973
Zachary Pitts 1938 1973
Arthur C. Berdahl 1927 1972
C. Richard Youngdahl 1937 1971
Richard Bowen 1957 1970
Robert Mandsager 1948 1970
Wilhelm Solheim 1920 1970

 

Achievement Award Recipients of the 1960s



Name Class Awarded
Robert Haakenson 1942 1969
J.Milton Harvey 1933 1969
I.B. Hauge Faculty ’28-’68 1969
E. Fred Koller 1929 1969
L.A. Lefty Olson Faculty ’31-’68 1969
Lester Josephson 1964 1968
Arlette Pederson Villuaume 1948 1968
H.M. “Pat” Blegen Faculty ’29-’68 1967
Myron Floren 1942 1967
Clara Chilson Lee 1939 1966
Arthur Larson 1931  1966
Ole Odney 1932 1966
Lyle Gilbertson 1925 1965
L.M. Stavig Faculty ’43-’65 1965
Arndt Halvorson 1936 1964
Clifford Olson 1926 1964
George Evenson 1934 1963
Palmer Eide 1930 1962
Leif Fjellestad 1926 1962
Arthur Myklebust 1930 1962
Oliver Bergeland 1929 1961
Glenn H. Beyer 1935 1961
Richard B. Hervig 1939 1961
Edward W. Nervig 1938 1961
Lester N. Johnson 1928 1961
Evans Nord 1939 1961
Alvin Rogness 1927 1961
Jay L. Roney 1937 1961

 

Achievement Award Recipients of the 1950s



Name Class Awarded
Joseph Saetveit 1934 1959
Oscar C. Hanson 1929 1958
Osmund Fundingsland 1935 1957
Alvin Rogness 1927 1956
Helmer Myklebust 1933 1955
Sigfred Mickelson 1934 1954
Raymond Olson 1934 1953
O. Tonning Faculty 28-50 1952

 

Augustana Horizon Award Recipients

Name Class Awarded
Ashley Ballou-Bonnema 2009 2015
Nick Jackson 2008 2015
David Wolter 2004 2014
Nate White 2000 2013
Julie Clark 2000 2012
John Berdahl 1999 2011
Jonathan Woodward 1998 2010
Sayra Siverson Salter 1994 2009
Kyle Pederson
1993 2008
Michael Lemkuhl 1997 2007
Jarret Brachman 2000 2006
Monique Schmidt 1998 2005
Deanna Armbruster 1992 2004
Carrie Grev 1993 2003
John Sundby 1990 2002
Sara Bakken Lee 1992 2001
Thomas Syverson 1987 2000
Bryan Schwartz 1995 1999
Ben Stone 1982 1995
Scott Van Hove 1979 1994
Patrick Casey 1978 1992
Laurel Prieb 1977 1991
Lynn Dykema Sprayberry 1976 1990
Lori Forman 1979 1989
Randall L. Knoll 1973 1988
Carol Rae Hansen 1975 1987
T. Paul Chow 1975 1986
Donita Pederson Martin 1971 1985
Mary Harum Hart 1972 1984